Pane ministře, konečně už rozhodněte

Vážený pane ministře,

ačkoliv zvládáme jako rodina distanční vzdělávání celkem dobře, kvůli Vaším výrokům v médiích silně stoupá naše frustrace a pocit bezmoci. Jedná se o záležitost, která rozhodne o osudu mnoha tisíců dětí – přijímací zkoušky na střední školy.

Náš syn je v devátém ročníku základní školy a od října loňského roku se připravuje na přijímací zkoušky na gymnázium. Velmi svědomitě jsme společně vybírali vhodnou školu, syn absolvoval dny otevřených dveří i přijímačky nanečisto. Začátkem března byl na přijímací zkoušky víceméně naučený, další příprava spočívala v procvičování učiva a udržování dosažené úrovně. Jak dlouho jeho a všechny ostatní ještě budete napínat a udržovat v pohotovosti? Jak dlouho ještě nebudou moci vydechnout? Jak dlouho ještě budou čekat, než se dozvědí, zda vůbec budou přijímačky do konce školního roku nebo až o prázdninách?

Epidemie Covid-19 mění životy nás všech a změnila i podobu letošních jednotných přijímacích zkoušek. Nejprve jste rozhodl o zrušení jednoho ze dvou termínů přijímaček a navrch též institutu odvolání, jako ochraně před administrativní nebo lidskou chybou. Oboje považujeme za velmi nešťastné a neobhajitelné rozhodnutí. Když zvládneme jako národ jedno kolo přijímaček, zvládneme i druhé. A jako rodiče si raději počkáme o pár dní déle na dobrou zprávu o výsledku přijímaček, než abychom rychleji dostali tu špatnou.

Nyní se v médiích objevují každou chvíli rozporuplné právy: Přijímačky budou čtrnáct dní po nástupu do školy. Druhostupňové děti na školy nenastoupí. Přijímačky budou v červnu. Přijímačky by mohly být o letních prázdninách… Máte vůbec představu, jak se tyto zprávy podepisují na psychice ještě nedospělých lidí, kteří jsou už tak poznamenaní dlouhodobou izolací a nemožností plnohodnotně se vzdělávat?

Akceptujeme opatření, která vláda v souvislosti s Covid-19 přijala, a rozumíme nutným změnám. Zároveň od své vlády očekáváme, že udělá maximum pro tlumení nejistoty a zesílení vědomí, že tuto situaci společně zvládneme.

Byli bychom rádi, abyste veřejnosti představil své plány s přijímacími zkouškami; u maturit a dalších závěrečných zkoušek platí totéž. Stanovte konkrétní termín přijímacích zkoušek a zároveň podmínky, za kterých bude dodržen (počet nově nakažených, šíření epidemie, rozvoj chytré karantény …). A stanovte zároveň i plán B a C, aneb co nastane, když první termín zrušíte, a jaký je nejkritičtější bod celého plánu. Mnohým se uleví, když budou moci počítat s nějakým datem, i kdyby mělo být později změněno na další stanovené.

Pro vědomí, že MŠMT rozumí situaci školáků, studentů a jejich rodin, potřebujeme rozumět i my svému ministerstvu.

  • Proč nestanovíte konkrétní datum a konkrétní podmínky jeho dodržení?
  • Proč chcete v květnu pustit statisíce dětí do škol a školek a zároveň máte problém pro cca 90 000 dětí vypsat na jediný den druhý termín přijímacích zkoušek?
  • Proč je zrušený institut odvolání jako pojistka proti administrativní či lidské chybě, když by se termín konečného výsledku posunul maximálně o dny?
  • Pokud potřebujeme omezit pohyb školáků, proč není možné dělat přijímačky online a za jakých podmínek by to možné bylo?
  • Proč nehledáte cesty, jak zjednodušit přijímání na školy, kde je vyšší nabídka míst než poptávka po nich a nenecháte dvě kola přijímaček jen pro školy s vysokým převisem poptávky nad nabídkou? V tu chvíli už by se nejednalo o přesun desetitisíců dětí, ale řádově nižšího počtu.

Uvolňují se lecjaká opatření, bude se moci dokonce i do velkých obchodů, cestovat za hranice, tak už konečně dejte na stůl konkrétní data. Neboť kdo jiný než Vy by to měl udělat?

Leave a Reply