Raději v roušce než vůbec

Nový ministr zdravotnictví zvažuje zavření středních škol a druhého stupně základních škol. Toto rozhodnutí ovlivní statisíce děti a jejich rodičů, tisíce učitelů. Poté, co byly děti doma zavřené tři a půl měsíce, chce je ministr Prymula opět nahnat do izolace a jejich vzdělávání přehodit na rodiče.

Dle zveřejněných studií děti doma bez možnosti navštěvovat školu trpěly velkou sociální izolací. To se dalo akceptovat v době, kdy jsme o viru Covid 19 neměli žádné nebo jen kusé informace a nedal se predikovat budoucí vývoj pandemie a vliv přijatých opatření. Teď už potřebné informace máme, alespoň ministr zdravotnictví je má určitě. Chci proto znát odpovědi na tyto otázky:

 1. Co přesně si slibuje MZ od zavření druhého stupně základních škol a všech středních škol?
 2. Proč je nutné hnát do izolace školáky a studenty, když ti jsou nejméně ohroženou skupinou obyvatel a onemocnění způsobené Covid 19 snášejí velmi dobře?
 3. Proč je nutné zavírat všechny školy plošně, když v některých okresech se počet aktivně nemocných počítá na desítky?
 4. V jakém okamžiku povolí MZ opět otevření škol?
 5. Jaká navrhne MŠMT podpůrná opatření, aby nedošlo ke snížení úrovně vzdělávání? Některé rodiny při nejlepší vůli nejsou schopné svým dětem s výukou pomáhat a tyto děti při nástupu zpět do školy ztrácejí výrazně na své spolužáky.

Bez odpovědí na tyto otázky a společenském konsenzu je zavření škol střelbou naslepo s dalekosáhlými důsledky. „Tak ještě zkusíme tohle a uvidíme, zda ta čísla konečně klesnou.“ Touto optikou by bylo nejlepší zavřít doma nejen děti, ale rovnou všechny obyvatele a pak si mnout ruce nad slibnou statistikou. A vůbec nejlepší by bylo zavřít do izolace všechny, kteří nezodpovědnou manipulací s cca 800 000 (!) žáky a studenty hodlají vylepšovat své politické preference. Ostatní by mohli zodpovědně a s určitým omezením (roušky-ruce-rozestupy) normálně fungovat.

2 Replies to “Raději v roušce než vůbec

 1. Ad1 Prevence
  Ad 2 Žáci to sice snášejí dobře, ale ti co je učí, ne.
  Ad 3 Prevence
  Ad 4 Ani MZ nemá věšteckou kouli.
  Ad 5 To by mě taky zajímalo.

  1. No právě takto bychom odpověděli my občané. Ale od politiků očekávám odpovědi konstruktivní. 1. Prevence není sama o sobě dostatečně silný důvod pro zavření škol. To bychom opět mohli preventivně uzavřít všechny a všechno.
   2. Učitelé snášejí nemoc hůře než děti a studenti. A hůře ji snášejí také dospělí prodavači, lékaři, sestřičky, personál v sociálních službách, řidiči, knihovnice, pracovníci v televizích a rádiích, novináři, policisté, hasiči. A všichni do práce chodí.
   3. Pokud je v okrese 53 nemocných, zavření škol z preventivních důvodů je nezodpovědné.
   4. Křišťálovou kouli nepotřebují, stačí podložené statistiky a predikce: až se sníží číslo R na hodnotu …, až klesne počet nově nemocných na …, až klesne celkový počet nemocných na …, až budou na všech školách k dipozici testovací sady, v prosinci, protože … přece nemůžeme na dob neurčitou zavřít plošně všechny školy a pak se divit nárůstu nemocných, až je zase otevřeme.

Leave a Reply